به نام خدا


همبلاگی های عزیز سلام
تا به حال پنج دوره از دبیری پارسی نامه را در کنار شما بوده ایم.
از اینکه در تمامی انتخابات با شور و فعال و آگاهانه شرکت کردین از تک تک شما صمیمانه سپاسگذاریم.
دور پنجم پارسی نامه با ده دبیر منتخب ازجانب شما شروع شد. اولین قدم در ارتباط با دبیران منتخب این است که از آنها مشخصات شخصی و تخصصی خواسته میشود( مشخصات شناسنامه ای، شماره تلفن ثابت و همراه، آدرس و...)
از این جهت که کار مجله به افراد حقیقی واگذار میشود . چرا که در کار انتخاب یا رد مطالب مسوولیت با دبیران و مسولین خواهد بود لذا با افراد کاملن مجازی که هویت واقعی آنها را نمیشناسیم نمیتوانیم کارکنیم. اما متاسفانه برخی دوستان کم لطفی کردند و تا به امروز با وجود ارسال پیام به آنها و درخواست شروع رسمی کار ، مدارکشان(مشخصات و...) را ارسال نکرده اند. این در حالی ست که در فرم ثبت نام زمانی که کاندید میشدند این شرایط(درخواست مدارک و مشخصات ) در صورت رای آوردن وجود داشته است.
بعد از شروع کار هم عده ای از دوستان به دلایل مشکلات شخصی کنار کشیدند. در حالی که مشکلاتی که برایشان پیش آمده بود، مربوط به یک روز و دو روز نمیشد و مسلما از مدتها قبل از وقوعش آگاهی داشتند.(مثل ازدواج، تغییر منزل، امتحانات درسی و...)
و عملا کار به صورتی که در شرایط ثبت نام خواسته شده بود، یعنی اختصاص روزی یک ساعت بصورت میانگین، برای کار دبیری، فقط سه نفر از عزیزان تا به امروز انجام داده اند.
از همینجا و از همین تریبون از این سه نفر؛ جناب حامد گودرزپور و آقای علیرضا عباسی و خانم اظهرمن الشمس تشکر ویژه داریم. که در این مدت بار روی زمین مانده ی دیگر دوستان را هم به دوش کشیدند.
گاهی پیش میآمد که هر یک از این عزیزان روزی 1000 مطلب بررسی میکردند! در حالی که خودشان هم مشغول تحصیل هستند و هم مشغول به کار! هم زندگی خانوادگی دارند و هم دغدغه های شخصی و...
در حالی که اگر سایر دوستان کم لطفی نمیکردند و همه ی ده نفر به کار دبیری مشغول بودند، روزی یک ساعت حداکثر زمانی بود که نیاز بود هر دبیر به کار انتخاب و بررسی مطالب وبلاگی و فیدهای شما  عزیزان اختصاص بدهد! و هیچکس  لطمه ای نمیدید! کم لطفی بعضی دوستان این فکر منفی را در ذهن ها ایجاد میکند که نکند برخی فقط برای تعیین میزان محبوبیتشان میان کاربران کاندیدا شده بودند! این درحالی ست که برای انتخابات وقت و انرژی بسیاری از نوشتن وبلاگ پارسی نامه تا ثبت نام و تایید صلاحیت ها و برنامه نیسی رای گیری و شمارش و اعلام و آموزش دبیران و تهیه و تنظیم جزوات آموزشی و .. هر دوره اختصاص داده میشد ولی متاسفانه بخشی از آن هدر میرفت و مورد بی مهری قرار میگرفت! این اتفاق در تمام دوره ها بود اما رفته رفته بیشتر شد و حالا که فقط سه نفر از دوستان هر روز حضور دارند!
وقتی که مجله با سه نفر دبیر اداره شود، مشکلات خاص خودش را دارد! مشکلاتی برای دبیر و مشکلاتی برای مجله.
مشکلاتی که برای دبیر به وجود می آید:
1- مشکلات بدنی: وقتی کار روی سه نفر باشد هرکدام حدودا روزی ده ساعت! وقت میگذاشتند برای کار و این میزان پشت میز نشستن به مروز زمان باعث مشکلات کمر، گردن، دست، پا، چشم و... خواهد شد.
2-مشکلات روحی: وقتی کار روی سه نفر باشد، حجم کار انها را خسته میکند و طبیعی ست روحیه ی آنها را خسته میکند و نمیتوانند تعامل خوبی بامسوولین و با کاربران داشته باشند.
مشکلاتی که برای مجله به وجود می آید:
1- طبق آیین نامه، وقتی مجله با ده دبیر میچرخد معنی و مفهوم آن این است که ده سلیقه ونظر مختلف در کار انتخاب یادداشت های پارسی بلاگ و فیدهای پارسی یار وجود دارد، و همین تنوع آرا باعث یک خروجی میانگین و متعادلی در مجله خواهد شد. اما وقتی مجله با تعدادی کمتر از این، اداره شود طبیعی ست تک سلیقه ای و یک سویه حرکت کند!
2- وقتی حجم کار روی دبیران بالا باشد، در بهترین حالت! دبیران تنها فرصت این را دارند  که مطالب را بررسی و گلچین کنند اما بحث آموزشی که یکی از اهداف مجله است به صورت جدی اتفاق نخواهد افتاد! و دبیران فرصت نخواهند داشت کاربران تازه نفس و مستعد را به صورت مستمر تحت آموزش قرار دهند یا به اساتید مربوط مرتبط کنند! پس بحث پیشرفت مجله تعطیل خواهد شد.
3- وقتی ما در سطح و حداقل ها بمانیم طبیعی ست که مجالی نداشته باشیم مجله ی پارسی نامه را با مجلات معتبر دیگر لینک کنیم و تعامل خارج پارسی بلاگی داشته باشیم این درحالی ست که یکی از اهداف مجله معرفی آثار و نویسندگان خوب و خوش ذوق این محیط به دیگر نشریات و مجلات معتبر بوده است! پس کم لطفی دوستانی که کاندید شدند و توسط همین کاربران رای کسب کردند موجب خسارت و خسران برای صاحبان آرا خواهد بود.
و...
نتایج زیادی که متاسفانه به خاطر کم لطفی دوستان به مجله و در کل به کاربران عارض میشود.
البته کم لطفی دوستان کاندیدی که رای کاربران را کسب کردند، در دوره های قبل هم بود اما رفته رفته به تعداد عزیزانی که کم لطفی میکردند و از همان ابتدا یا در اوایل کار کنار میرفتند بیشتر شد.
این مساله دلایل زیادی دارد:
1- اصولن برخی از این عزیزان هیچ وقت تجربه ی کار مجله نداشتند و نمیدانستند یک کار جدی و علمی ست که نیار به وقت گذاشتن و پیگیر بودن است.
2- بعضی بر این تصور بودند که دبیر پارسی نامه بودن یک جوری آقا ناظم یا خانم ناظم بلاگستان است! و اصولن با کار دبیری آشنایی نداشتند و کاندید میشدند!
3- عده ای دیگر به خاطر تجربه نداشتن در زمینه ی کار نشریه و مجله، جایگاه دبیر، سردبیر، مدیرمسوول و.. را نمیدانستند و گمان میکردند شورای دبیران ، تنها اتاق فکر پارسی بلاگ است و آمده اند با پیشنهاداتشان کل کار را یک شبه تغییر دهند و زیر و رو کنند!
پارسی نامه یک مجله ی اینترنتی ست و یک شبه نمیشود تغییرات اساسی کند، نیاز به کد نویسی، برنامه نویسی صرف وقت، آزمون و خطا ، تست و... دارد و  این تغییرات نیاز به صرف زمان و انرژی دارد! مجله ی چاپی نیست که بشود خیلی زود نوشته ها و خطوط و عکس ها و جایگاهها را عوض کرد! هرچند پیشنهاد عزیزان هم خوب باشد اما یک شبه نمیشود ره صد ساله را رفت!
در دوره های قبل هم پیش آمد عده ای عزیزان در آخر کار کم لطفی میکردند و همین انباشته شدن حجم کار روی دوش عده ی کمی می افتاد و موجب مشکلات بدنی و روحی برایشان بود.
همین عللی که خدمتتان عرض شد، باعث شد در شورای ناظران مجله به مدت یک ماه بحث های جدی صورت بگیرد.
برای پیشرفت مجله و  رشد کاربران به این نتیجیه رسیدیم که دبیران لازم است باتوجه به تخصصی که در فیدها یا یادداشتهایشان اثبات شده یا با توجه به مدرک تحصلی شان به همراه تعامل بالا و همینطور از میان دوستانی که دسترسی به اینترنت پرسرعت دارند و میتوانند زمان مناسبی برای انتخاب مطالب و آموزش کاربران تختصاص دهند.
در این طرح جدید ،سیستم انتخاب مطالب برای مجله ی  پارسی نامه در دو بخش انجام خواهد شد:
1- بررسی در شورای دبیران هیات تحریریه
2- بررسی در شورای دبیران سرویس های مربوطه

بخش تحریریه:

ابتدا کل مطالب از یادداشتهای وبلاگی گرفته تا فیدهای پیامرسانی در مدیریت دبیران بخش تحریریه به ترتیب نمایش داده میشود. هر دبیرتحریریه آن مطلب را از نظر تولیدی بودن، ساختار ظاهری وبلاگ(قالب، عکس، موسیقی و...)،ساختار طاهری نوشته( املایی و دستوری، و...) ببررسی میکنند. چنانچه مطلب از نظر هردو مورد(ظاهر وبلاگ و ظاهر نوشته) و تولیدی بودن مناسب بود، با توجه به سیستم جدید دبیری که در مدیریت دوستان دبیرتحریریه قرار داده شده، بنا به موضوع مطلب ارجاع میدهند به سرویس مربوطه.
در سیستم جدید پارسی نامه 8 سرویس دیده شده است:
1- شعر و ادبیات
2- سیاسی و اقتصاد
3- فرهنگی و اجتماعی
4- دینی و مذهبی
4- هنری و تصویری
6- علمی و پژوهشی
7- تفریحی و ورزشی
8- گوناگون
علاوه بر این از دبیران بخش تحریریه خواسته شده، کاربران را در مورد نکات ظاهری وبلاگ و ظاهری نوشته و نیز ترغیب شدن کاربران تازه وارد و تازه کار به نوشتن مطالب تولیدی، بوسیله ی ذکر نکات اصلاحی، و راتباط دادن انها با اساتید فن راهنمایی و رشد دهند.

بخش سرویس ها:
در این بخش که در مرحله ی بعدی کار قرار دارد، مطالبی که توسط بخش تحریریه از نظر ظاهری و تولیدی تایید شده اند با توجه به موضوعشان ارجاع شده به دبیر مربوطش و در سیستم جدید هر دبیر سرویسی تنها مطالب مربوط به سرویس مربوطش را بررسی خواهد کرد. این نوع بررسی به امید خدا و همکاری شما کاربران و تلاش دبیران گرانقدر قدم بزرگی خواهد بود در جهت رشد هرچه بیشتر پارسی بلاگیان، پارسی یاری ها و در نهایت وجله ی پارسی نامه!
در بخش دوم بررسی مطالب، از دبیران سرویس ها خواسته شده مطالب تولیدی که به آنها ارجاع داده شده را با توجه به میزان ارزشمندی در سه بخش تیتر 1 (با عکس بزرگ) تیتر 2(با عکس کوچک) و لینک(بدون تصویر) در مجله ی پارسی نامه بازنشرکنند.
ضمنن یکی از مسولیتهای دبیران سرویس ها، آموزش کاربران مستعد و علاقمند در زمینه ی رشد هرچه بیشتر محتوایی و میزان ارزشمندی ست و به این ترتیب و به مروز زمان به خاطر نکاتی که دبیران به کاربران آموزش میدهند و تلاش و پیگیر بودن کاربران در به کاربردن اصول کار، کم کم نسل جدیدی از نویسندگان، تحلیل گران، دانشمندان و هنرمندان صاحب سبک های تازه در بلاگستان ما قدبلند خواهند کرد.
انشالله و به امید
لازم به ذکر است:
با توجه به عدم فعالیت بیش از 50 درصد دبیران دور پنجم، و این دوره از شش ماه  به نزدیک سه ماه کاهش یافته و 24 آذر 92 به اتمام میرسد.به منظور تخصصی تر شدن پارسی نامه و آموزش و رشد کاربران، دبیران دور ششم، به صورت انتصابی از میان کاربران فعال و متخصص پارسی یار، انتخاب و به شورای ناظران معرفی شده و مورد تایید قرار گرفته اند.
اسامی دبیران هر دو بخش در یادداشت بعدی خدمت شما معرفی خواهند شد.


برچسب ها : پارسی نامه  , پارسی بلاگ  , مجله  , دبیری  , کاربران  ,